Lymfatické uzliny

Fotolia_605527_XSLymfatické uzliny jsou uzliny v těle, které patří k důmyslnému lymfatickému systému. Jsou to takové sběrače různých látek, které organismu buď prospívají nebo škodí.

Lymfatické uzliny jsou  důležitým orgánem lymfatického systému, který se účastní několika reakcí v organizmu. Jeho hlavní funkcí je obrana proti různým patologickým dějům, podílí se na imunitě lidského těla. Zvětšené uzliny signalizují, že v organismu probíhá proces, který není fyziologický a mohou znamenat i vážné (např. nádorové) onemocnění.

Lymfatické uzliny mají vejčitý nebo ledvinový tvar. Zdraví lidé mají uzlinu velkou od jednoho do třiceti mm. Jsou umístěné do průběhu mízních cév, které do nich přivádějí  a opět z nich odvádějí lymfu.

Počet lymfatických uzlin, jejich velikost a stavba závisí na věku a na proběhlých onemocněních (zánět, nádor). Přibližně je v organizmu 450 lymfatických uzlin. Každá uzlina má tužší pouzdro. Pod ním je uložena kůra a dřeň. Kůra a dřeň plní  důležité úkoly ve vztahu k obranyschopnosti našeho organizmu. Jejich funkce je filtrační, brání prostupu bakterií a jiných nečistot z tkání do krve. Lymfatické  uzliny jsou nahromaděny ve skupinách a ty největší z nich se nalézají v oblasti hlavy a krku.

 

Co je to lymfatický systém?

 

Fotolia_2026514_XSLymfatický systém se stará o  včasný a dostatečný přesun veškerých zplodin a odpadů z organismu z těla ven. Hraje při detoxikaci neodmyslitelnou roli. Rozvádí po těle lymfu, průzračnou, bezbarvou tekutinu, v níž jsou rozmístěny všechny buňky těla. Lymfa  je všechny pročišťuje.

Lymfatický systém pracuje souběžně s oběhovým systémem a skládá se ze sítě lymfatických cév, které se podobají tepnám a ze stovek lymfatických uzlin, jež jsou rozptýlené po celém těle. Lymfatický systém je ohrožen především životním prostředím a způsobem života. Tento systém je závislý na vnějším tlaku, jako je cvičení, dýchání a masáže, které rozproudí lymfu. Následkem nedostatečného pohybu lymfy je, že mnoho lidí trpí ochabnutím lymfatických funkcí.

Lymfatický cévní systém je tvořen lymfatickými kapilárami, které začínají slepě v mezibuněčných štěrbinách. Kapiláry se postupně vlévají do větších sběrných lymfatických cév, které vstupují  do lymfatických uzlin.

Lymfatické uzliny jsou uzliny v těle, které patří k důmyslnému lymfatickému systému. Jsou to takové sběrače různých látek, které organismu buď prospívají nebo škodí.

Co je to lymfatický systém?

Lymfatický systém se stará o  včasný a dostatečný přesun veškerých zplodin a odpadů z organismu z těla ven. Hraje při detoxikaci neodmyslitelnou roli. Rozvádí po těle lymfu, průzračnou, bezbarvou tekutinu, v níž jsou rozmístěny všechny buňky těla. Lymfa je všechny pročišťuje.

Lymfatický systém pracuje souběžně s oběhovým systémem a skládá se ze sítě lymfatických cév, které se podobají tepnám a ze stovek lymfatických uzlin, jež jsou rozptýlené po celém těle. Lymfatický systém je ohrožen především životním prostředím a způsobem života. Tento systém je závislý na vnějším tlaku, jako je cvičení, dýchání a masáže, které rozproudí lymfu. Následkem nedostatečného pohybu lymfy je, že mnoho lidí trpí ochabnutím lymfatických funkcí.

Lymfatický cévní systém je tvořen lymfatickými kapilárami, které začínají slepě v mezibuněčných štěrbinách. Kapiláry se postupně vlévají do větších sběrných lymfatických cév, které vstupují  do lymfatických uzlin.

 

Komentáře a dotazy 

 
# RE: Lymfatické uzlinyELIŠKA 2012-01-30 12:21
Mám už několik dní zduřené uzliny na krku. Jinak mi ale vůbec nic není, tak se mi nechce k[cenzura!]i tomu k lékaři. Může to být vážné? Měla bych si tam zajít?

Odpovědět
 
 
# uzliny v celém těleEliška Tuharská 2012-02-14 09:29
Jsou mi 4 roky, mám uzliny v celém těle co stím ?

Odpovědět
 
 
# RE: uzliny v celém tělekulajda 2012-02-17 21:09
Vážená dámo,všichni máme uzliny v celém těle.

Odpovědět
 
 
# RE: RE: uzliny v celém těleTáňa 2012-06-08 13:30
Tak Eliška nejspíš myslela zduřené či zvětšené uzliny. To vždy signalizuje nějaký zánět. Pokud by to trvalo delší dobu, vyhledala bych lékaře.

Odpovědět
 
 
# RE: RE: RE: uzliny v celém těleuzliny 2012-08-20 07:30
Já jsem asi před čtrnácti dny měla menší bulku v podpaží a docela rychle zmizela, teď ji mám na krku a už také mizí. Nevím, co by to mohlo být, ale přijde mi divné, že obě se udělaly v oblasti uzlin. Může jít o nějakou nemoc lymfatických uzlin? Bulky byly malinké a je na dotek byly bolestivé.

Odpovědět
 
 
# RE: RE: RE: RE: uzliny v celém těleVendula 2012-10-24 08:36
A cítila jsem se dobře? Jestli vám tedy nebylo něco po zdravotní stránce. Nějaký menší zánět, který třeba sám zmizel. Tím by se to dalo vysvětlit. Možná i nějaká větší únava to mohla způsobit.

Odpovědět
 
 
# RE: RE: RE: RE: RE: uzliny v celém těleJana 2012-12-10 07:24
Já mám pocit, že se mi zvětšují uzliny častěji, než by měly. Jakmile se cítím trošku unaveně, už si (především v podpaží) nahmatám zvětšenou uzlinu. Je to normální?

Odpovědět
 
 
# RE: RE: RE: RE: RE: RE: uzliny v celém těleHela 2013-02-11 15:42
A jak často se vám zvětšují? Třeba i vícekrát než jednou týdně? Mě totiž také trápí uzliny - v posledních týdnech a ještě jsem se nedokopala jít k doktoru. Nebyla jste už náhodou? Díky.

Odpovědět
 
 
# RE: RE: RE: uzliny v celém těleJitka 2016-04-22 19:00
Pozor na to, slyšela jsem, že zvětšené, ale nebolestivé uzliny mohou být často větším problém, než když to bolí a signaluzuje zánět. ale nechci strašit. Těch příčin asi bude hodně. Jen to nechce radši podceňovat.

Odpovědět
 
 
# RE: uzliny v celém těleiris 2013-02-13 12:05
vůbec nic, pokud se nebudou zvětšovat...

Odpovědět
 
 
# xxxšenda 2012-11-12 18:20
jsem asi rok po léčbě non hočkinova linfomu a začínám mít nepříjemný pocit v pdpaždí a v tříslech až kyčlích může to něco znamenat? necítím žádné zvětšení nebo bulky.
ksps8

Odpovědět
 
 
# bulka v třísleRadka 2013-02-06 19:47
Dobrý večer, je mi 37let a již 5let se léčím z rakoviny prsu, nádor byl zhoubný a byly mi odstraněny lymfy v podpaží.Nyní se mi občas když mám těsné ryfle a nebo kalhotky dělají bulky v tříslech, někdy jsou menší a někdy větší, jsou trochu bolestivé a když si je zmáčknu vyteče trochu hnisu a krve a nejpozději do dvou dnů zmizí. Chtěla bych vědět, zda je to normální a nebo se mám bát, že se mi rakovina přesunula na spodek, testy krve na markery mám v pořádku a i testy od gynekologa v (COP) jsou v pořádku. Děkuji za odpověď Radka.

Odpovědět
 
 
# RE: Lymfatické uzlinyTereza 2013-07-17 04:08
Já jsem si nahmatala zduřelé uzliny v tříslech. Nic mi není, jen na dotek je to trochu bolestivé, ale ne nějak zvlášť, nevíte, co by to mohlo být. Neuvědomuju si, že bych někdy měla uzliny v tříslech zduřelé.

Odpovědět
 
 
# RE: Lymfatické uzlinyMartin 2013-07-28 18:22
Dobrý den, prosím o radu. Pře 9 lety jsem byl na operaci krčních uzlin. Vyoperovali mi rosolovitou hmotu o velikosti 3 x 7 cm, testy byly dobré. Bylo mi řečeno, že mám v těle některé uzliny na mezni hranici velikosti. Od té doby jsem nebyl na žádné kontrole, tedy 9 let. Je vhodné pravidlě navštěvovat lékaře a uzliny kontrolovat, nebo nevěnovat tomu zvýšenou pozornost? Poslední 2-3 roky se mi uzliny na krku oběvují častěji než tomu bylo dřív. Téměř veškeré nachlazení mě dobrovazí zvětšením uzlin. Zpravidla jsou cca 14 dnu bolestivé, poté se 4tydny zmenšují a jsou nebolestivé, avšak hmatné zůstávají neustále. Děkuji za odpověď.

Odpovědět
 
 
# RE: Lymfatické uzlinyKarolína 2014-03-15 10:42
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na jednu věc doufám že mi odpovíte Před několika dny jsem měla ve škole bolesti hlavy a bolesti v krku druhý den jsem nešla do školi a měla jsem zimnici,bolesti hlavy,bolesti v krku,horečku,hn usný kašel a rýmu, ten den se mi udělalo špatně a tak jsem se pozvracela a vzala jsem si paralen a tak mi horečka ustoupila ale dnes jsem zistila že mám zvětšenou uzlinku na levé straně krku, mohlo by to něco znamenat?

Odpovědět
 
 
# RE: RE: Lymfatické uzlinyKlára 2014-05-12 11:19
Zvětšená uzlina značí infekci a je to znamení, že je přítomná nemoc, takže s odezněním vašich zdravotních problémů by se měla zmenšit i uzlina.

Odpovědět
 
 
# RE: RE: RE: Lymfatické uzlinyPavla 2014-07-07 18:05
A když uzlina zůstává zvětšená, i když mě nic není - subjektivně podle mě, ani podle lékařů? Může to znamenat třeba vážnou komplikaci, která nebyla odhalená? Nechci být hypochondr, ale na druhou stranu je přirozené strachovat se o své zdraví.

Odpovědět
 
 
# RE: RE: RE: RE: Lymfatické uzlinyKristýna 2015-02-02 06:20
Pokud lékaři nic neodhalili a ani nemáte žádné zdravotní problémy, tak to asi nebude žádný zdravotní problém. A co vám řekli lékaře na to, že máte zvětšené uzliny? Připustili možnost, že to nemusí znamenat žádnou nemoc?

Odpovědět
 
 
# lymfaticka uzlinakristyna 2015-03-05 22:41
dobri den ja bisom mala otazku ohladom limfatickej uzlini manzel ma lymfaticku uzlinu na tenkom creve,boli sme na ct biopsii aj kostnu dren mu brali doktory povedali ze ma zvecsenu lymfaticku uzlinu a ze sa neda operovat lebo jeto na rizikovom miese a onito nemozu operovat lebobi museli vsetki creva davat nabok a zesato nesmie takze jeto rizikovom mieste a jeto rizikovo operovat.ani niaku liecbu nenasadili a teraz sme bezradne ako dalej lebo kazdich 6mesiacov ma chodit na ct skan cisato zvecsi alebo ne .ale ma stale problemi nafukovanim ,nemoze jest lem troska raz na den.a nemoze chodit na zachod ma proble stim trpi aj zachpou .taksa obraciam navas mohlibiste nam poradit ako dalej .vopred vam dakujem.

Odpovědět
 
 
# ecy fft aotcllRichardrups 2014-12-27 05:27
japan rapid weight loss diet pills buy phendimetrazine pain management doctors in va

Odpovědět
 
 
# RE: Lymfatické uzlinySimi 2015-11-19 07:05
Udělal se mi takový červený až fialový flek u podpaží (výše). Trochu to bolí, pálí i svědí a mám to asi týden a spíš mi přijde, že to vypadá pořád hůř. Mažu to mastí. Zajímalo by mě, jestli je to jen nějaký kožní problém, či může jít právě o nějaký problém s lymfatickými uzlinami.

Odpovědět
 
 
# RE: RE: Lymfatické uzlinyJitka 2015-12-28 09:17
Tak takové flíčky mohou mít různé příčiny a dokud to neuvidí kožní lékař, jistotu, co to je, mít nemůžete. Pokud to během pár dní nezmizí, raději si na kožní dojděte.

Odpovědět
 
 
# RE: RE: Lymfatické uzlinymarek 2016-06-08 15:02
Tipoval bych to na kožní problém, ale jak se tu píše bez toho, aby vás viděl doktor je to jen vaření z vody a ničeho konkrétního se stejně nedopátráte.

Odpovědět
 
 
# Lymfatické uzliny - Lymfatické-uzliny.czMei 2016-02-16 21:04
I think that is among the most significant information for me.

And i am glad reading your article. But want to statement on some general issues, The website style is perfect, the articles is truly excellent :
D. Good job, cheers

Also visit my site; beachesent.com: beachesent.com/.../621108

Odpovědět
 
 
# Zdurele uzlyny?Citron 2016-06-13 12:11
Dobry den, na jakych vsech mistech vlastne mohou ty uzliny byt? Je mozne, ze mam zdurele uzlinteste v oblasti nad penisem? Jednu uzliny vlevo nahore a druhou uzlinu vpravo nahore nad penisem. Obzvlast ta na te leve strane me to pripada nejak neprirozene velka. Takova boule a kdyz zpetne premyslim, tak me pripada, ze jsem nikdy v techto mistech takovou bouly nemel. Mam uz nekolik let problemy se suchyma ocima a zanety duhovky pri pozitivnim HLA 27B. Je mozne, ze tyto zdravotni problemy jsou zpusobeny touto bouli? Kam bych mel jit to resit? Predpokladam, ze za obvodnim lekarem, ale jit a timto za obvodakem, ktery je v podstate v duchodu a na nachlazeni nasadi okamzite ATB bez jakeholikov vyteru ci krevnich testu me pripada hodna najivni si myslet, ze pragve on ten muj problem vyresi. Diky!

Odpovědět
 

Přidat komentář

Vkládejte jen pravdivé a slušné komentáře. Nevhodné komentáře budou administrátorem smazány. Nevkládejte reklamu!


Bezpečnostní kód
Obnovit
Opiště prosím kód z obrázku:

Diskuze

  • You can adopt their styles to suit yours; this is one of the best ways to determine the right fashion for you. The Unitron website includes detailed description of the features and benefits from this product. Moccasin UGG slippers are quite popular a...
  • Thanks in favor of sharing such a fastidious thought, piece of writing is fastidious, thats why i have read it completely Also visit my blog :: Garcinia Diet: www.hlb.hu/.../9294 (http://www.hlb.hu/index.php/component/k2/itemlist/user/9294)
  • Hello would you mind letting me know which webhost you're utilizing? I've loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a hon...
  • For most recent news you have to visit the web and on web I found this web site as a best web site for most recent updates. my homepage Garcinia Diet Pills: www.air-tek.it/.../ (http://www.air-tek.it/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=130998)

Anketa

Trpíte onemocněním lymfatických uzlin?

Ano - 82.3%
Ne - 14.2%
Už naštěstí ne - 3.5%

Celkem hlasů: 260
The voting for this poll has ended
Další informace o zdraví, nemocech a jejich léčbě najdete na : krevní tlak.