Úvod Jaké jsou příznaky onemocnění?

Jaké jsou příznaky onemocnění?

Při onemocnění lymfatických uzlin se může objevit horečka, bolest hlavy, končetin, bolest v krku, nechutenství, slabost a únava, otoky kolem očí. Zevním projevem je změna struktury uzlin, zvětšení, tuhost apod.

Jak probíhá vyšetření uzlin?

K základním vyšetřovacím postupům při nálezu zvětšených uzlin patří kromě manuálního vyšetření také RTG, ultrasonografie, CT, MRI, lymfografie. Lékař se při vyšetření uzlin zaměřuje na jejich lokalizaci, velikost, konzistenci a bolestivost.

Když je uzlina nezvětšená, nebo kamenně tuhá, doporučuje se v některých případech uzlinu odstranit chirurgicky a odeslat ji na histologické vyšetření. Je to jediný spolehlivý způsob jak vyloučit maligní lymfatické onemocnění. Zákrok se vykonává v lokální anestézii. Při zvetšení vícero uzlin se doporučuje vyoperovat uzliny na krku, které jsou nejvíc přístupné a hrozí při jejich odstraňování nejmenší riziko poranění ostatních struktur.


Diskuse (40 komentářů)

Zdenka, (14. 02. 2012 07:19) Reagovat
Dobrý den chtěla bych poradit mám zvětšené uzliny na krku a stále častěji Mě bolí.Lékařka mi snimi nechce nic dělat a vždy mi dá jen nějaké léky a nic víc je lepší změnit lékařku nebo jít na vyšetření někam jinam u toho mi zjistily ještě špatnou krev.
Erika, (26. 09. 2012 07:55) Reagovat
Tak řešit byste to měla. To nevím, co máte za lékařku. Možná by stálo za to zvážit možnost přejít k jiné lékařce.
Rostislav, (07. 03. 2012 12:02) Reagovat
Dobrý den chtěl bych se zeptat, už několik let zhruba 10 mám zvětšené uzliny pod pravou i levou paži.Už dvakrát jsem byl na operaci. Zvětšené uzliny mi odebrali a poslali na vyšetření. Nic v nich nikdy nenašli.Dělali mi všechna možná vyšetření dokonce i kostní dřeně a všechno bylo v pořádku. Teď se mi zvětšily uzliny i na krku a v tříslech. Nemám žádné zdavotní problemy. Jsem zcela zdravý a nic mě netrapí.Uzliny mě nebolí ani o nich nevím. Jen by mě zajímalo, proč jsou pořád zvětšené.
ivana, (17. 03. 2012 13:59) Reagovat
Ahoj odpovídám na tvůj příspěvek, já již nějakou dobu také trpím zvětšenými uzlinami a to na krku, v před 2 lety jsem měla mononukl. a ta se mi projevila uzlinami v tříslech. Mononukl. jsem dle své předešlé doktorky vyléčila (dle krevních testů). Jenže teď se mi znovu zvětšili uzliny na krku a dle ultrazvuku je mám i v tříslech a v podpaždí (i když nejsou tak velké jako na krku), no a teď se dostávám k tomu nejdůležitejšímu, na ultrazvuku mi našli nějaký útvar (dost velký 7x4 cm) ve slezině, takže jdu na ct. Když si pak vyhledáš co všechno poškození sleziny způsobuje, všude nalezneš, že olivňuje lymfatický systém (uzliny). Takže nech se vyšetřit ultrazvukem pro jistotu.
Alena, (12. 12. 2012 22:06) Reagovat
dobrý den,často se mi objevují uzliny v tříslech či podpaží ,ale ty zmiznou.Ovšem už mam třeba rok uzlinu na krku na levé straně o velikosti velké dadtle,tuhá nebolavá.V poslední době mě často bolí hlava a jsem unavená....děkuji za rady
H., (20. 12. 2012 15:04) Reagovat
Aleno, a proč jste ještě dosud nenavštívila lékaře? Já sice nejsem žádný hypochondr, který by běhal s každým neduhem k lékaři, ale mít rok zvětšenou a tuhou uzlinu na krku...Já myslím, že to už je důvod vydat se k lékaři. stejně vám tady nikdo moc neporadí. Chce to posouzení lékaře na základě vyšetření.
Verunka, (09. 01. 2013 07:46) Reagovat
Také se divím, jak někteří lidé si na diskuzích hledají odpověď místo toho, aby šli k lékaři. I když já o sobě upřímně musím prohlásit, že jsem hypochondr. Mám to naopak. Jakmile mě vyděsí nějaký příznak, myslím hned na to nejhorší a peláším k doktoru. Pravděpodobně podchytím všechny nemoci včas, ale také to asi není úplně nejzdravější přístup.
Pavel, (16. 01. 2013 16:12) Reagovat
Lidi dnes nemají čas chodit k lékaři, raději se honí za kariérou, nebo se bojí, že budou nemocný a přijdou o peníze. Pak není divu, že u mnohých se zjistí nemoc až ve stadiu, kdy se už s ní nedá nic dělat.
Marek, (04. 04. 2013 05:26) Reagovat
Tak jednoduše to nefunguje. Někdy, i když chodí k lékaři, tak se nepovede onemocnění odhalit. Medicína je na dobré úrovni, ale bohužel zázraky neumí...:(
Kristián, (06. 05. 2013 18:36) Reagovat
Pavel, není zas tak daleko od pravdy. V mém okolí to přesně tahle funguje.
mim, (11. 06. 2013 08:06) Reagovat
Je to tak i tak. Nelze to říct obecně. Každý je jiný. Zobecňovat to je jako říci, že takhle doba je špatná. Taky to nejde říct tak jednoduše.
maya, (12. 04. 2013 13:04) Reagovat
ajoj mam uzlinu na pravé straně krku, je malinká a ani by mi nevadila ale mám z ní jakoby uplně stuhlý krk a je to šíleně nepříjemné, k jakému lékaři si mám zajít? ke své lékařce nebo na krční?
Slávka, (26. 04. 2013 06:19) Reagovat
Já bych zašla nejdříve k praktické lékařce. Koukne vám na to a pošle vás někam podle svého úsudku.
Tina, (02. 07. 2013 05:20) Reagovat
Nebyla jste už u lékaře? Jaká byla diagnostika a co vám s tím dělali? Ptám se, protože mám podobné potíže těm, které popisujete. Děkuju.
maya, (02. 07. 2013 05:46) Reagovat
Ano u doktora jsem byla, lékařka mi vzala krev, odběry byli v pořádku, potom jsem měla sono štítné žlázy, to taky dopadlo dobře a dál mě trápí pocit napnutí v krku :sad:
katka, (10. 07. 2013 20:50) Reagovat
dobry den, memu priteli se na krku obevila uzlina byl s tim u lekare a ten mu rekl ze to zmizi,jenze za dva dny po tom(celkem uz ji ma asi 14dni) se obevily dalsi podusima pod usty a v jamce u ramen, sviraji mu krk je mu spatne, trpi nechutenstvim a bolil jej hlava. spustila se mu i krev z nosu ovsem nevim jestli z toho, a rano se mu tocila hlava na vyvraceni,a bylo na zvraceni. prosim poradte co mam delat?nejakou prvni pomoc... dekuju moc.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Lymfatické-uzliny.cz
Kontakty